Az automata könyvelő rutin működése

Az automata könyvelő rutin működése

Ahogy azt már a korábbiakban is említettük, egy tétel kontírozásakor a program először az egyedi kontírozás szabályait vizsgálja, majd a MOZGAS tábla, végül a bizonylattípusoknál megadott könyvelési szabályokat ellenőrzi, és amire először talál beállítást a számla, ellenszámla és áfa könyvelésére vonatkozóan, azt fogja alkalmazni, és az alkalmazott beállítást a további beállítások nem bírálják felül, illetve a már egyszer felírt könyvelési tételt tovább már nem is vizsgálja. Vagyis ha egy tételhez az egyedi kontírozás szabályai alapján felírta az ellenszámlát, akkor a MOZGAS és BIZTIP táblákban már nem ellenőrzi az ellenszámlára vonatkozó beállításokat.

A program megvizsgálja a bizonylat első sorát, hogy van-e speciális beállítás az adott tételre a Felügyelet / Könyvelési beállítások / Kontírozás menüpontban. Ha van, akkor e beállításokat alkalmazza.Amely paraméter nincs megadva, azt a következő szinten keresi. Ez a mozgás tábla szintje lesz, melynek beállítása a Törzs / Mozgásnemek menüpontban történik. Ha a mozgásnemeknél talál a program beállítást, melyet a kontírozás beállítása ablakban üresen hagytunk, e szerint fog könyvelni. Ha sem a kontírozás beállításainál, sem a mozgásnemeknél nem adtunk meg értéket, akkor azokat a bizonylattípus beállításánál található értékekkel kitölti. Ha a számla, ellenszámla mező mindezek után üresen maradt, akkor a bizonylatot hibásnak jelöli, miszerint nem könyvelhető.

Ha ÁFA eltérítés nincs sehol megadva, akkor a programban beállított alapértelmezett áfa beállítás szerint könyvel. Akkor is hibalistára kerül a bizonylat, ha nincs megadva az alapértelmezett ÁFA kontírozás.

Az extra lábak beállítása nem kötelező, így ezekre nem ad hibaüzenetet a könyvelő program.

Ha a könyveléshez szükséges minden adat rendelkezésre áll, akkor a megadott kontírszámok, főkönyvi számlák alapján végrehajtja a könyvelést.

 

    Megnéz