Beszerzés folyamata

Bejövő számla rögzítése szállítólevél alapján (M)

Ha az áru bevételezése szállítólevéllel történt, akkor a szállítólevelek felhasználásával kell rögzítenünk a bejövő számlát. A program nyilvántartja, hogy mely szállítólevelek várnak számlázásra, és melyek lettek már leszámlázva.

A bejövő számla rögzítésekor megadva a beszállító nevét, valamint a „Szállítóval beérkezés” mozgást kiválasztva a program megjeleníti a beszállítóhoz tartozó szállítólevelek tételeit.

Bejovo_Szamla_Menu

Beszamla_szallitobol_fej

A leválogatás ablakban megjelenő tételeket akár egyszerre is beemelhetjük a számlába, vagy ha résszámlázás történt, akkor a szállítólevél adott sorait tételenként válogathatjuk a számlára. Megadhatjuk, hogy a szállítólevél sorain levő mennyiségből mennyi kerüljön a számlára.
A számlára átemelt cikkek, mennyiségek lekerülnek a szállítólevél bizonylatról, a szállítólevélen csak a le nem számlázott cikkek, mennyiségek maradnak. A fennmaradó tételeket nyilvántartja a program, és a következő számla rögzítésekor már csak ezeket a tételeket jeleníti meg leválogatásra.

Ha a beszállító felé több szállítólevél bizonylatot is írtunk, akkor a leválogatás ablakban az összes szállítólevél bizonylat tételei megjelennek, az összes szállítólevélről válogathatunk tételeket, megadva a számlán szereplő mennyiségeket.

A már leszámlázott tételek a szállítólevél bizonylatról a Szállítólevelek Archív bizonylattípusban létrejövő bizonylatra kerülnek. Ha nem a teljes szállítólevél kerül a bejövő számlára, akkor a szállítólevél leszámlázott része az archív bizonylaton, a le nem számlázott része továbbra is a szállítólevél bizonylaton lesz.

Ha egy szállítólevél egészében a bejövő számlára kerül, akkor a korábbi szállítólevél bizonylat csak az archív bizonylatban lesz megtalálható. Az archív bizonylat száma megegyezik a szállítólevél bizonylat számával, illetve ha az archív csak része az eredeti szállítólevélnek, akkor a bizonylatszám kiegészül “~T” karakterekkel.

Szallito_Archiv_Menu

Szallito_Archiv_biz

 

Mivel már korábban, a szállítólevél rögzítésével készletre kerültek a most számlára rögzített tételek, a Szállítóval beérkezés” mozgással rögzített számla esetében nem készít a program újra raktárbizonylatot, és a szabad készlet mennyiségét sem befolyásolja a bizonylaton szereplő mennyiség.

Készpénzes belföldi bejövő számla lezárásakor automatikusan pénztárbizonylat készül.

    Megnéz   


Szállítólevél beszállítói rendelésből (M)

Amennyiben szállítólevelet olan tételekről rögzítünk, melyekről korábban szállítói megrendelést készítettünk, akkor a szállítólevelet a rendelési bizonylat felhasználásával kell rögzíteni!

Beszállítói rendelés készítése

A szállítólevél rögzítése beszállítói rendelésből a Szállítólevél rögzítése bejövő áruról fejezetben leírtak szerint történik, azzal az eltéréssel, hogy a bizonylatra a tételeket a korábban elkészített  beszállítói rendelés segítségével rögzítjük. Az ott leírt tudnivalókat itt csak részben említjük.

Lásd: Szállítólevél rögzítése bejövő áruról

Szállítólevél készítése beszállítói rendelésből

Ha beszállítói rendelés rögzítve volt a rendszerben, akkor  a teljes szállítólevelet már nem kell  lerögzíteni, elég csak azokat az adatokat megadni, amelyek feltétlenül szükségesek. Így a fejlécén megadjuk a beszállító nevét, a dátumot ha az nem a mai nap, és a Szállítóval beérkezés mozgást választjuk.

SzallitobeszRendelesbol_Fej

A sorrögzítő panelből kilépünk, majd megjelenítjük a leválogatás ablakot, és megadjuk a szállítóra leválogatandó mennyiségeket.

SzallitobeszRendelesbol_redisz

Rész teljesítés esetén a szállítói rendelésen csak a fennmaradó tételeket találjuk.

A már leválogatott tételekről másolat is készül a Szállítói rendelés archív bizonylatra.

A szállítólevél bizonylatot a rögzítés végén le kell zárni.
A lezáráskor másolat készül a raktárbizonylatról a Bizonylatok>Raktárjegyek>Nem számlázott Beszállító ablakba. Ennek célja, hogy nyilvántartsuk, mely szállítólevelekről nem érkezett még számla. A számla érkezésekor erről a bizonylatról választhatjuk ki a leszámlázott tételeket. Összevont számla esetén több szállítóról is készülhet bejövő számla, vagy résszámlázás esetén lehetőség van csak a számlán szereplő tételeket, mennyiségeket a számlára emelni.

Mivel a program a raktárkészletet a raktárbizonylatok alapján számítja, így a szállítólevélen szereplő mennyiségek is részét képezik a raktárkészletnek.
Másrészt a szállítólevélen szereplő mennyiségek a  “Szabad” készlet mennyiségét is módosítják a bizonylaton szereplő mennyiséggel.

Lásd még:

Bizonylatok leválogatása – REDISZ fejezet

 

    Megnéz   


Szállítólevél rögzítése bejövő áruról (M)

FONTOS!

Amennyiben szállítólevelet rögzítünk, a szállítólevél tételeiről kapott bejövő számla rögzítését a szállítólevél bizonylat felhasználásával kell elkészíteni!

Szállítólevél rögzítése bejövő áruról

Ha az áru szállítólevéllel érkezett (a számla később érkezik), a szállítólevelet a raktárbizonylatként rögzítjük a Bizonylatok>Raktárjegyek>Raktár ablakban.

Raktar_Menu

A raktárbizonylat fejlécén mozgásként „Szállítóval beérkezés” mozgást kell választanunk.

Raktar_Fej

A bizonylatot a rögzítés végén le kell zárni.

Raktar_Lezar

A lezáráskor másolat készül a raktárbizonylatról a Bizonylatok>Raktárjegyek>Nem számlázott Beszállító ablakba. Ennek célja, hogy nyilvántartsuk, mely szállítólevelekről nem érkezett még számla. A számla érkezésekor erről a bizonylatról választhatjuk ki a leszámlázott tételeket. Összevont számla esetén több szállítóról is készülhet bejövő számla, vagy résszámlázás esetén lehetőség van csak a számlán szereplő tételeket, mennyiségeket a számlára emelni.

NemSzamlazottBeszall_Menu

A másolat bizonylat száma a szállítólevél számát tartalmazza, előtte a PR- prefix karakterekkel.

NemSzamlazottBeszall_Ablak

Mivel a program a raktárkészletet a raktárbizonylatok alapján számítja, így a szállítólevélen szereplő mennyiségek is részét képezik a raktárkészletnek.
Másrészt a szállítólevélen szereplő mennyiségek a  “Szabad” készlet mennyiségét is módosítják a bizonylaton szereplő mennyiséggel.

Lásd még: Készletoszlopok

    Megnéz   


Bejövő számla rögzítése szállítói rendelésből (M)

Ha az áru számlával érkezett (nem szállítólevéllel), és előzőekben szállítói rendelést készítettünk az áruról, a szállítói rendelést felhasználva  kell rögzítenünk a bejövő számlát. A számla fejlécén megadva a beszállító nevét, a program megmutatja a beszállító felé leadott összes rendelésünket. A „Számlával beérkezés” mozgást kell választanunk.

Bejovo_Szamla_Menu

Beszamla_rendelesbol_fej

A partner rendelésin lévő tételeket akár egyszerre beemelhetjük a számlába, vagy ha részteljesítés történt, akkor a rendelés adott sorait tételenként válogathatjuk a számlára. Megadhatjuk, hogy a rendelés sorain levő mennyiségből mennyi kerüljön a számlára. A számlára átemelt cikkek, mennyiségek lekerülnek a rendelés bizonylatról, a megrendelésen csak a le nem számlázott cikkek, mennyiségek maradnak. A fennmaradó tételeket nyilvántartja a program, és a következő számla rögzítésekor már csak ezeket a tételeket jeleníti meg leválogatásra.

Ha a beszállító felé több rendelés bizonylatot is írtunk, akkor a leválogatás ablakban az összes rendelési bizonylat tételei megjelennek, az összes rendelésünkről válogathatunk tételeket, megadva a számlán szereplő mennyiségeket.

Beszamla_rendelesbol_redisz

A leválogatás eredményeként a tételek a megadott mennyiségekkel a bejövő számlára kerülnek.

Beszamla_rendelesbol_sor

Részteljesítés esetén a szállítói rendelésen a fennmaradó tételeket találjuk.

Szall_rendeles_redisz_utan

 

A már leválogatott tételekről másolat is készül a Szállítói rendelés archiv bizonylatra.

Szall_rendeles_archiv_menu

Ha egy rendelés egészében a számlára került, akkor a rendelés bizonylat csak az archiv bizonylatban lesz megtalálható, vagyis a Szállítói rendelés ablakból egészen törlődik.
Az archiv bizonylat száma megegyezik a forrás rendelés bizonylat számával, illetve ha az archiv még csak része az eredeti rendelésnek, akkor a bizonylatszám kiegészül a “~T” karakterekkel.

Szall_rendeles_archiv

Ahogy a Bejövő számla rögzítése fejezetben is írtuk, a bizonylat lezárásakor a rendszer létrehoz egy bevételi raktárbizonylatot a számlán szereplő tételekkel, így kerülnek a tételek készletre. A bejövő számla sorszáma a raktárbizonylaton a hivatkozási szám mezőbe kerül. A bejövő számlán szereplő mennyiségek a “Szabad” készletet növelik.

Készpénzes belföldi bejövő számla lezárásakor automatikusan pénztárbizonylat készül.

A leválogatás módjáról részletes leírást a kezelői leírásban talál.

 

    Megnéz   


Bejövő számla rögzítése (M)

Amennyiben a bejövő számlának nincs sem szállítói rendelés, sem szállítólevél előzménye, a számla rögzítése az alábbiak szerint történik.

Bejövő számlát a Bizonylatok>Bejövő számlák menü alatt rögzíthetünk, a megfelelő almenü kiválasztásával a bejövő számla típusától függően. A példában a Belföldi áru számla ablakban rögzítünk bizonylatot.

Bejovo_Szamla_Menu

A bizonylatfej adatainak megadásakor a Számlával beérkezés mozgást ajánlja be a program. Jelen esetben ezt a mozgást kell választanunk, mivel sem rendelési, sem szállítói bizonylat nem előzi meg a számlával történő bevételezést.

Bejovo_Szamla_Fej

A számla tételeinek rögzítése után a bizonylatot le kell zárni.

Bejovo_Szamla_Sor

A bizonylat lezárásakor a rendszer létrehoz egy bevételi raktárbizonylatot a számlán szereplő tételekkel, így kerülnek a tételek készletre. A bejövő számla sorszáma a raktárbizonylaton a hivatkozási szám mezőbe kerül. Csak azok a tételek kerülnek a raktárbizonylatra, melyeket a cikktörzsben raktári tételnek jelöltünk.

Raktar_Menu

Raktar_bevet_biz

A raktárbizonylat alapján számítja a rendszer a raktárkészletet, a “Szabad” készlet pedig az éppen eladható mennyiséget jelzi.

Raktar_es_szabad_keszlet

Készpénzes belföldi bejövő számla lezárásakor automatikusan pénztárbizonylat készül.

Ha a bejövő bizonylatot módosítjuk, majd újra lezárjuk, akkor a bejövő számlához tartozó raktárbizonylat is frissül.

A bejövő számla törlésekor a raktárbizonylat nem törlődik automatikusan, azt kézzel kell törölni.

    Megnéz