Áfa kulcsok

Áfa kulcsok

FIGYELEM!

Az áfakulcs tábla helytelen módosítása nem megfelelő áfaérték számítását eredményezi.
Mielőtt módosítja a tábla értékeit, győződjön meg róla, hogy tisztában van a tábla minden paraméterének jelentésével és a változtatások következményével.
Ha szükséges, a módosításhoz kérje az exPanda munkatársainak segítségét.

 

ÁFA kulcsok használata, beállítása

Amikor a cikkeket felvesszük a cikktörzsbe, a cikkekhez áfa kulcsot kell rendelni. Ekkor egy előre rögzített listából választhatjuk ki a cikkhez rendelendő áfa kulcsot.

Afakulcsvalasztas_Cikktorzsben

 

Az áfakulcsok rögzítésére, kezelésére szolgáló ablakot a Felügyelet>Könyvelési beállítások>Áfakulcsok menüből érhetjük el.

Afakulcsok_Menu

 

Az ablakban új áfakulcsot vehetünk fel, vagy szükség esetén módosíthatjuk a már korábban rögzített jellemzőket.

Afakulcs_Ablak

 

Az egyes mezők leírása:

KÓD: A kód mezőben az egyes áfakulcsok kódját, egyedi azonosítóját adjuk meg. A kód 4 karakter hosszú lehet, számot és betűt tartalmazhat. Az új kód felvételénél az alábbi elnevezési szabályt alkalmazzuk:

  • az első két karakter az áfa százalékára utal (27%-os áfakulcs esetén pl. a 2721-es kódot adhatjuk meg)
  • a harmadik karakter az űj áfakulcs bevezetésének évéből az utolsó évszám (ami 2012-ben ‘2’ így a 2721-es kód harmadik karaktere is ‘2’)
  • a negyedi karaktert sorszámozásra használjuk, hiszen előfordul, hogy a kód első három karaktere megegyezik, ekkor ez a sorszám biztosítja a kód egyediségét. A táblázatban láthatjuk, hogy van 2721-es és 2722-es kód is.

NÉV: A név mezőben a bizonylatokon megjelenő nevet adjuk meg:

Afakulcsok_BizNev

Bruttó százalék: A mezőben a bruttó összeg áfa tartalmát adjuk meg százalékban (Hány százalék áfát tartalmaz a bruttó összeg).
A kiszámításához az alábbi képletet használhatjuk: 100-((100*100)/x), ahol x=100+áfaszázalék. 27% áfa esetén 100-((100*100)/127)=21,2598 négy tizedesre kerekítve.

Nettó százalék: A nettó összeg hány százaléka legyen az áfa összege

Mentes: I – mint IGEN ha áfa mentes áfakulcsot veszünk fel., melyet az áfa mentes cikkekhez rendelhetünk. E cikkek nem jelennek meg az áfalistákon.
N – mint NEM, ha az áfakulcs áfaköteles cikkekhez rendelendő – vagyis NEM ÁFA MENTES. A 0% áfa esetben a NEM ÁFA MENTES paramétert kell beállítanunk, ellenkező esetben nem fog szerepelni az áfalistán, mint 0% áfás tétel.

Dátumtól: Az áfakulcs érvényességének idejét adjuk meg. Segítségével a cikkek áfatartalma dátumhoz köthető, így az áfakulcs változások esetén a cikktörzsben nincs szükség áfakulcs módosításra. A program a teljesítési dátumtól függően számítja ki a cikkek áfa tartalmát.

Cikk-kód: Amikor a cikktörzsben a cikkhez áfakulcsot választunk , a program az ebben a mezőben megadott kódot társítja a cikkhez. EZ A KÓD NEM A CIKK KÓDJA, a mező elnevezése csak arra utal, hogy az áfakulcsot e kód segítségével társítjuk a cikktörzs cikkeihez.
Ha új áfakulcs rögzítésekor olyan cikk-kódot adunk meg, melyet korábban már hozzárendeltünk más áfakulcshoz is, akkor egy cikkhez az áfakulcs tábla több sorát is, vagyis több áfakulcsot is társíthatunk. Hogy a több áfakulcs közül éppen melyik áfakulccsal kell a programnak számolnia, azt a Dátumtól mezőben megadott dátum és a bizonylatokon rögzített teljesítési dátum alapján dönti el a program.

Ebből az is következik, hogy ha áfakulcs változás miatt rögzítünk új áfakulcsot, akkor az új áfakulcshoz ugyanazt a cikk-kódot kell rendelnünk, mely a változó áfakulcshoz van rendelve.

Cikk név: Az áfakulcs elnevezését adjuk meg ebben a mezőben. E név alapján kiválaszthatjuk a cikktörzsben a cikkhez rendelendő áfakulcsot.

LCikkben: A cikkhez rendelhető áfakulcsok listájából kiválasztható legyen-e az áfakulcs.

LBizen: A bizonylatokon megjeleníthető-e az áfakulcs.

 

 

    Megnéz