Könyvelési beállítások

Áfa kulcsok

FIGYELEM!

Az áfakulcs tábla helytelen módosítása nem megfelelő áfaérték számítását eredményezi.
Mielőtt módosítja a tábla értékeit, győződjön meg róla, hogy tisztában van a tábla minden paraméterének jelentésével és a változtatások következményével.
Ha szükséges, a módosításhoz kérje az exPanda munkatársainak segítségét.

 

ÁFA kulcsok használata, beállítása

Amikor a cikkeket felvesszük a cikktörzsbe, a cikkekhez áfa kulcsot kell rendelni. Ekkor egy előre rögzített listából választhatjuk ki a cikkhez rendelendő áfa kulcsot.

Afakulcsvalasztas_Cikktorzsben

 

Az áfakulcsok rögzítésére, kezelésére szolgáló ablakot a Felügyelet>Könyvelési beállítások>Áfakulcsok menüből érhetjük el.

Afakulcsok_Menu

 

Az ablakban új áfakulcsot vehetünk fel, vagy szükség esetén módosíthatjuk a már korábban rögzített jellemzőket.

Afakulcs_Ablak

 

Az egyes mezők leírása:

KÓD: A kód mezőben az egyes áfakulcsok kódját, egyedi azonosítóját adjuk meg. A kód 4 karakter hosszú lehet, számot és betűt tartalmazhat. Az új kód felvételénél az alábbi elnevezési szabályt alkalmazzuk:

  • az első két karakter az áfa százalékára utal (27%-os áfakulcs esetén pl. a 2721-es kódot adhatjuk meg)
  • a harmadik karakter az űj áfakulcs bevezetésének évéből az utolsó évszám (ami 2012-ben ‘2’ így a 2721-es kód harmadik karaktere is ‘2’)
  • a negyedi karaktert sorszámozásra használjuk, hiszen előfordul, hogy a kód első három karaktere megegyezik, ekkor ez a sorszám biztosítja a kód egyediségét. A táblázatban láthatjuk, hogy van 2721-es és 2722-es kód is.

NÉV: A név mezőben a bizonylatokon megjelenő nevet adjuk meg:

Afakulcsok_BizNev

Bruttó százalék: A mezőben a bruttó összeg áfa tartalmát adjuk meg százalékban (Hány százalék áfát tartalmaz a bruttó összeg).
A kiszámításához az alábbi képletet használhatjuk: 100-((100*100)/x), ahol x=100+áfaszázalék. 27% áfa esetén 100-((100*100)/127)=21,2598 négy tizedesre kerekítve.

Nettó százalék: A nettó összeg hány százaléka legyen az áfa összege

Mentes: I – mint IGEN ha áfa mentes áfakulcsot veszünk fel., melyet az áfa mentes cikkekhez rendelhetünk. E cikkek nem jelennek meg az áfalistákon.
N – mint NEM, ha az áfakulcs áfaköteles cikkekhez rendelendő – vagyis NEM ÁFA MENTES. A 0% áfa esetben a NEM ÁFA MENTES paramétert kell beállítanunk, ellenkező esetben nem fog szerepelni az áfalistán, mint 0% áfás tétel.

Dátumtól: Az áfakulcs érvényességének idejét adjuk meg. Segítségével a cikkek áfatartalma dátumhoz köthető, így az áfakulcs változások esetén a cikktörzsben nincs szükség áfakulcs módosításra. A program a teljesítési dátumtól függően számítja ki a cikkek áfa tartalmát.

Cikk-kód: Amikor a cikktörzsben a cikkhez áfakulcsot választunk , a program az ebben a mezőben megadott kódot társítja a cikkhez. EZ A KÓD NEM A CIKK KÓDJA, a mező elnevezése csak arra utal, hogy az áfakulcsot e kód segítségével társítjuk a cikktörzs cikkeihez.
Ha új áfakulcs rögzítésekor olyan cikk-kódot adunk meg, melyet korábban már hozzárendeltünk más áfakulcshoz is, akkor egy cikkhez az áfakulcs tábla több sorát is, vagyis több áfakulcsot is társíthatunk. Hogy a több áfakulcs közül éppen melyik áfakulccsal kell a programnak számolnia, azt a Dátumtól mezőben megadott dátum és a bizonylatokon rögzített teljesítési dátum alapján dönti el a program.

Ebből az is következik, hogy ha áfakulcs változás miatt rögzítünk új áfakulcsot, akkor az új áfakulcshoz ugyanazt a cikk-kódot kell rendelnünk, mely a változó áfakulcshoz van rendelve.

Cikk név: Az áfakulcs elnevezését adjuk meg ebben a mezőben. E név alapján kiválaszthatjuk a cikktörzsben a cikkhez rendelendő áfakulcsot.

LCikkben: A cikkhez rendelhető áfakulcsok listájából kiválasztható legyen-e az áfakulcs.

LBizen: A bizonylatokon megjeleníthető-e az áfakulcs.

 

 

    Megnéz   


Egyedi kontírozás beállítása

A könyvelés beállításának harmadik szintjén a kontírozási paramétereket a Felügyelet / Könyvelési beállítások / Kontírozás beállítása menüpontban adhatjuk meg. 

Itt olyan kivételeket állíthatunk be, amelyek a másik két szinten (bizonylattípusok beállításánál illetve a mozgásnemek beállításánál) nem paraméterezhetők.

Ha például a számlán szereplő cikkcsoporttól vagy cikktől függően szeretnénk más számlára könyvelni, akkor azt itt állíthatjuk be.

Az itt megadott paraméterek alapján a program meghatározza, melyik számlára és ellenszámlára kell könyvelni.

Szabályok megadásának módja

Egyedi beállítást megadhatunk

  • CIKKRE – melyhez meg kell adnunk, melyik BIZONYLATTÍPUS és MOZGÁS esetén legyen érvényes. Ha pl. több bizonylattípus esetén is érvényesíteni kell a cikkre vonatkozó könyvelési szabályt, akkor azt külön szabályként meg kell adnunk. Ha cikkre állítunk be szabályt, cikkcsoportot is meg kell adni!
  • CIKKCSOPORTRA – melyhez meg kell adnunk, melyik BIZONYLATTÍPUS és MOZGÁS esetén legyen érvényes
  • CIKKCSOPORTRA, mozgástól függetlenül, melyhez meg kell adnunk, melyik BIZONYLATTÍPUS esetén legyen érvényes
  • MOZGÁSRA – melyhez meg kell adnunk, melyik BIZONYLATTÍPUS esetén legyen érvényes

Ha pl. ha van olyan cikkcsoport, ahol minden cikkre érvényes lehet a beállítás, akkor nem kell cikkenként megadni a szabályt, elég a cikkcsoportot megadni, és hogy melyik ablakra, vagyis bizonylattípusra legyen érvényes.

Ha a cikkcsoport mellett megadjuk, hogy mely mozgásra, vagy mozgásokra legyen érvényes a szabály – mint pl. ELADÁS mozgás – akkor ezzel szűkítheti a szabály hatáskörét, és csak a megadott mozgások, bizonylattípusok, megadott cikkcsoport  esetén fog hatni a kontírozási beállítás.

Ha minden ELADÁS mozgásra érvényesen szeretné a szabályt létrehozni, ekkor csak azt kell még megadnia, hogy melyik bizonylattípusokra legyen érvényes a szabály.

Szabályok másolása

A szabályok létrehozásában nagy segítség lehet, hogy egy-egy szabályt – tehát az ablak egy-egy felrögzített sorát le tudja másolni.

De nem csak egy sort tud így létrehozni, hanem az irányított másolással több sorra szét tud bontani-másolni egy szabályt:

Például elkészítheti a szabály másolatát megadott bizonylattípusokra. A képen látszik, hogy a Kimenő számlákat adtuk meg.

Arra figyelni kell, hogy a program akár duplikáltan is létrehozza a szabályt, ha olyan bizonylatot ad meg, amire már van szabály.

Sőt, értelmetlen sorokat is létrehoz, ha a 2-es számmal jelzett mezőben nem megfelelő adatokat ad meg.

Ez pl. azért fordulhat elő, mert a program megjegyzi az előzőleg megadott értékeket, és a következő beállítás alkalmával beajánlja.

Ezért mindig ellenőrizze a 2-es számmal jelölt mező értékét, és a létrejött szabályokat is.

Szabályok kiértékelésének sorrendje

Az egyedi beállítások is egy adott sorrend szerint értékelődnek ki, ami alapján a könyvelési szabályokat alkalmazza a program. A táblán belül több keresés is zajlik. Előbb a specifikusabb, majd az egyre általánosabb szabályok kiértékelése történik meg.

  1. Azt ellenőrzi a program, hogy van-e olyan CIKK, amire egyedi könyvelési szabályt adtunk meg. Ha minden egyéb paramétert is megadtunk akkor az érvényes. Ha nem de van a cikkre szabály, akkor az adott cikket e szabály szerint fogja könyvelni, és ekkor a cikk esetében nem vizsgál több feltételt a program.
  2. Ha cikkre nem talált a program egyedi könyvelési beállítást, ellenőrzi, hogy ahhoz a CIKKCSOPORTHOZ van-e beállítás, melybe a könyvelni kívánt tétel tartozik, illetve adtunk-e meg MOZGÁST is. Így egy adott cikkcsoportba tartozó tételek könyvelését tudjuk eltéríteni egy adott mozgás esetében. Ha a cikk e csoport tagja, és a bizonylaton a megadott mozgás szerepel, akkor a program az itt megadott feltételeknek megfelelően könyveli le a tételt.
  3. Azt ellenőrzi a program, hogy adtunk-e meg szabályt CIKKCSOPORTRA mozgástól függetlenül. Tehát ha a cikkre és a mozgásra nem adtunk meg szabályt, de cikkcsoportra igen, és a cikk e csoport tagja, akkor a program ennek a szabálynak megfelelően könyveli ezt a tételt.
  4. Azt ellenőrzi a program, hogy adtunk-e meg szabályt MOZGÁSRA és bizonylattípusra úgy, hogy cikket és cikkcsoportot nem adtunk meg.

Ha egyik feltétel sem vonatkozik egy tételre, akkor nem volt egyedi kontírozásra beállítás az adott tétel esetében. A program ezt követően a mozgástáblánál, majd a bizonylattípusoknál beállított könyvelési szabályokat vizsgálja meg.

Cégfüggő kontírozás nem adható meg. Amennyiben erre szükség lenne, a kéréssel a fejlesztőkhöz kell fordulni.

Egyedi beállítást csak abban az esetben érdemes használni, ha az valóban indokolt. A kivételek használata a kontírozást nehezebben áttekinthetővé teszi. Első sorban a bizonylattípusok és a mozgások beállításánál kell megadni a könyvelési szabályokat.

    Megnéz