Hozzáférés

Jogosultság mátrix

A Jogosultság mátrix programmal egyszerre több kezelő hozzáférési jogait  tudjuk beállítani, illetve az objektumok jogait csoportosan tudjuk beállítani. A program a Felügyelet>Hozzáférés>Jogosultság mátrix menü alatt érhető el.

Jogosultsagmatrix_Menu

Az ablak felső részén szűrési paraméterek vannak, alul emlékeztető a jogosultsági kódok értelmezéséhez.

Jogosultsagmatrix_Ablak

 

Kezelő vagy kezelő csoport jogainak betöltése, szűrési lehetőségek

A kezelő vagy a csoport jogok módosításához be kell töltenünk a kezelő vagy csoport aktuálisan érvényben lévő jogait. lehetőségünk van

  • egy kezelő vagy
  • egy csoport vagy
  • az összes kezelő vagy
  • az összes csoport

jogainak betöltésére.

Szűrések

Mielőtt kiválasztanánk azt a kezelőt, vagy kezelő csoportot, akinek a jogosultságát állítani szeretnénk, kijelölhetjük, szűkíthetjük azoknak a menüpontoknak a körét, amelyekhez tartozó jogokat állítani kívánjuk.

Szűréssel szabályozható, mely menüket akarjuk megjeleníteni, éppen mely menükhöz tartozó jogosultságokat szeretnénk állítani. Hogyha itt, a betöltésnél szűrést állítunk be, akkor csak a szűrési feltételeknek megfelelő menük, és az ezekhez tartozó jogosultságok lesznek betöltve. A be nem töltött menükhöz tartozó jogosultságok állítása nem fog érvényre jutni.

Jogosultsagmatrix_Szures

  • A Főmenü mezőben kiválaszthatjuk azt a főmenüt, melyhez tartozó almenüpont jogosultságát akarjuk állítani, ekkor csak a kiválasztott főmenü alatti menük jelennek meg.
  • Ha a Menünév eleje mezőbe elkezdjük begépelni az állítandó menü nevét, akkor beszűrünk azokra a menükre, melyek neve a begépelt karakterekkel kezdődik (kis- és nagybetű érzékeny a keresés).
  • A Biztip kód (bizonylattípus kódja) mezőben bizonylattípusra szűrhetünk. Az azonos típusú bizonylatoknak a kódja azonos karakterekkel kezdődik, így pl. a raktári bizonylatok mindig R betűvel kezdődnek. Ezért az R betű megadásával a raktári bizonylatokkal kapcsolatos menükre szűrhetünk.
  • A menük szintekre vannak osztva, és a szintek sorszámmal vannak jelölve. Az 1-es szinthez a főmenüpontok tartoznak, a 2-es szinthez a főmenük alatti első szint tartozik, és így tovább. A Menüszint szűréssel a szintekre szűrhetünk, akár egy szintet, akár a szinteknek egy tartományát adhatjuk meg: pl. csak a 2. szint, vagy esetleg a 3-4-es szintek megjelenítését kérhetjük.

Kezelők kiválasztása

A Betöltés gombot használva választhatjuk ki azt a kezelőt, vagy kezelő csoportot, akinek a jogosultságát állítani szeretnénk.

Jogosultsagmatrix_kezeloValasztas_Mindegyik

Alapértelmezésben a Mindegyik csoport vagy kezelő  beállítást ajánlja be a rendszer. Ha meghagyjuk ezt a beállítást, lentebb ki tudjuk választani, hogy csoportokhoz vagy kezelőkhöz tartozó jogokat akarunk állítani. Az összes kezelő minden beállításának betöltése sokáig tarthat. Ha nem a Mindegyik csoport vagy kezelő van kiválasztva, vagyis egy adott csoportot vagy kezelőt választunk ki, akkor a Csoportok illetve Kezelők rádiógomb hatástalan lesz.

Az ablak alján, a Minta, akiről másoljuk mezőben megadhatjuk, hogy mely csoport vagy felhasználó jogaira cserélje a fent kiválasztott kezelő jogait a program, így  a mintaként választott kezelő jogait tölti be a program, amit el is menthetünk, vagy alapul használva állíthatjuk a továbbiakban a kezelői jogokat.

Jogosultságok állítása

A program tartalmaz alapértelmezett jogosultság-beállításokat. Az újonnan felvett kezelők az alapértelmezett jogokat kapják meg, amennyiben nincsenek valamely kezelői csoporthoz hozzárendelve. Ha besoroljuk a kezelőt valamely kezelői csoportba, akkor a csoporthoz beállított jogok lesznek rá érvényesek. A kezelőnek adhatunk a csoportjától eltérő jogokat is.

Ha a jogosultság rendszerének kialakítása a célunk, akkor a konfigurálást az összes kezelői kivétel törlésével érdemes kezdeni. Ezután a jogosultságállítást a csoportokra kell elvégezni, a kezelőknek pedig csak indokolt esetben adjunk a csoporttól eltérő jogokat, amikor erre valóban szükség van.

A kezelő vagy csoport kiválasztása után megnyomva a Mehet gombot, az alábbi ablak jelenik meg:

2015-07-14_16h34_56

A Csoport jogokra visszaáll gomb választásával a kezelő egyedi jogai törlődnek, minden menüpontra nézve a kezelőhöz rendelt csoport jogok lesznek érvényesek.

Az Adatok fülön a menük listaként jelennek meg. A menük szintekre vannak osztva, és a szintek sorszámmal vannak jelölve. Az 1-es szinthez a főmenüpontok tartoznak, a 2-es szinthez a főmenük alatti első szint tartozik, és így tovább. Ezt a számot látjuk a Menüszint oszlopban.

A piros szín jelzi, ha a kezelőnek a csoportjogoktól eltérő jogosultsága van az adott menüponthoz.

A szintek megjelenítését szűrésekkel szabályozhatjuk. De nem csak a megjelenítésüket, hanem a menük betöltését is. Ha egy menü nem lett betöltve, akkor a hozzátartozó jogosultságok állítása nem fog érvényre jutni.

Több kezelő vagy több csoport jogainak állítása esetén megkönnyítik a jogosultság állítást a gyorsmenüből elérhető parancsok. A parancsok segítségével

  • egy teljes oszlopon, vagyis a listázott összes menüponthoz beállíthatunk egy kiválasztott jogot. Ekkor az oszlopnak megfelelő kezelő vagy csoport jogait egy kattintással állítjuk be ugyanazzal a joggal az összes megjelenített menüpontra. Az előzőek szerint szűréssel szabályozható, hogy mely menüpontok jelenjenek meg.
  • menufa_csoport
  • egy teljes soron állíthatunk be egy kiválasztott jogosultságot. Ekkor a soron levő menühöz minden kezelőnek vagy csoportnak ugyanazt a jogosultságot állíthatjuk be.
    jogosultsag_sor

A gyorsmenü Mozgás hozzáférés és Fizetési mód hozzáférés parancsai nem működnek, illetve  nem itt, hanem a bizonylattípus karbantartóban működnek.

Ha a szűrés be van kapcsolva, akkor csak a szűrési feltételnek megfelelő menük jogosultságait menti le a rendszer, az egyéb változtatásokat pedig nem. Ezért mentés előtt a beállított szűréseket meg kell szüntetni.

A gyorsmenüben az Excel export menüt választva az ablakban megjelenített menüket és jogokat Excel fájlba exportálhatjuk.

Jogosultsagmatrix_ExcelExport

A Menüfa fül alatt a menü fastruktúrában jelenik meg. A fastruktúra felett levő kék gombbal összezárható, a piros gombbal teljes mértékben kinyitható, a nyomtató ikonnal nyomtatható a fastruktúra. Az összezárt fastruktúra ágai egyesével is szétnyithatók a menüpontok előtti + jelre kattintva. A menüpontokhoz beállított jogosultság a menüpontok mellett szögletes zárójelben látható.

jogosultsag_menufa

 

Az ablak alján a Rejtett oszlopok négyzetet kipipálva olyan oszlopok jelennek meg, melyeket alapesetben nem mutat a karbantartó. Ez a lehetőség rendszergazdai funkció. Pl. a Menüpont  oszlopban a menük belső azonosítója található.

 

 

    Megnéz   


Hozzáférés állítás

Ebben az ablakban a menükhöz, objektumokhoz rendelhetünk hozzáférési jogokat. Az ablakot a Felügyelet>Hozzáférés>Hozzáférés állítás menüpont alatt érhetjük el.

HozzaferesAllitas_Menu

A megjelenő ablakban ki lehet választani azt a kezelőt vagy kezelő csoportot, akinek a hozzáférési jogait szeretnénk állítani.
Figyelem! A Csoport jogok beállítása,  a Jogok másolása és a Jogok törlése funkció nincs tesztelve. Ezeket a funkciókat a Jogosultság mátrix ablakban lehet biztonságban használni.

HozzaferesAllitas_Ablak_Allitas

A Kezelő és a Jogok állítása funkció kiválasztása után meg kell nyomni a Ment gombot. Ennek hatására a program főmenüi mellett plusz jelek (+) jelennek meg.

HozzaferesAllitas_Fomenu

A + jel azt jelenti, hogy az adott menüpont a kezelő számára látható és kiválasztható.

A főmenü megnyitásakor némely almenü előtt szürke mező vagy pipajel látható. Ha csak a szürke mezőt látjuk (Leltárak menüpont), akkor ez a menüpont nem jelenik meg a felhasználónak, számára ez a menüpont nem érhető el.  Ha a menü alatt újabb almenük találhatók (pl. Raktárjegyek menü), akkor azok is hasonlóan vannak jelölve (Raktár menüpont látható, kiválasztható, a többi almenüpont nem).

HozzaferesAllitas_Almenuk

A menük elérhetősége a menüpont kiválasztásával változtatható. Ha rákattintunk egy menüpontra, mely előtt pipajel látható, a pipajel eltűnik, ha olyan menüpontot választunk ki, mely előtt nincs pipajel, akkor az elérhetővé válik.

Ha a menü láthatóságán túl azt is szeretnénk beállítani, hogy a menü által elérhető ablakban milyen műveleteket végezhet a kezelő, akkor a menüt a Ctrl gomb lenyomása mellett kell kiválasztanunk.

HozzaferesAllitas_MuveletJogok

A megjelenő panelen láthatjuk a kiválasztott menüponthoz tartozó jelenlegi hozzáférési jogokat. A hozzáférési jogok közül csak egyet tudunk kijelölni. A jogok  szintekre vannak tagolva, a szintek A, B, C D E karakterekkel vannak elnevezve. Aki magasabb szinten van, az az alsóbb szinten levő jogosultságokat is eléri, pl. akinek módosítási joga van (C), az természetesen láthatja is a bizonylatokat (A) és új tételt is vehet fel (B).

Ez a hierarchia nem teljesen tökéletes. Módosítási joggal a bizonylatra rögzített sor megváltoztatható, a soron  a meglévő tétel helyett új tétel választásával a sortörléssel azonos eredmény érhető el.

Kilépés a jogosultság állítás módból a Felügyelet>Hozzáférés>Hozzáférés állítás menü újbóli kiválasztásával lehetséges.

A hozzáférési jogokban történt változtatások a felhasználó következő bejelentkezésekor lépnek érvénybe.

    Megnéz   


Rögzítés lezárása

A program lehetőséget ad annak beállítására, hogy a könyvelés vagy pénzügy szempontjából lezárt időszakban már ne lehessen bizonylatot rögzíteni vagy módosítani.
A beállítást végezhetjük bizonylattípusonként, vagy akár az összes bizonylatra egyszerre.
Megadható, hogy egy adott dátumnál korábbra ne lehessen bizonylatot rögzíteni, így a zárt könyvelési időszak már nem fog módosulni.
De beállíthatjuk azt is, hogy csak adott dátum tartományban  legyen lehetséges a rögzítés. Ez arra nézve is hasznos lehet, hogy kiküszöböli a nagyobb dátumelírásból fakadó hibákat.
A lezárás szükség esetén törölhető, vagy ideiglenesen felfüggeszthető egy óra hosszára, így nem kell aggódnunk, hogy nyitva marad akaratunk ellenére a rögzítés lehetősége.

A beállítás a Felügyelet>Hozzáférés>Rögzítés lezárása menü kiválasztásával érhető el.

RogzitesLezarasa_Menu

 

Zárás, illetve rögzítési időszak beállítása egy bizonylattípusra

Kattintsunk az Új sor ikonra vagy nyomjuk meg az Insert billentyűt.

RogzitesLezarasa_UjSor

A megjelenő ablakban válasszuk ki egy bizonylattípust és adjuk meg a szükséges dátumokat, végül kattintsunk a Mentés ikonra, vagy ha mentés nélkül akarunk kilépni, kattintsunk a Módosítás elvetése ikonra.

RogzitesLezarasa_UjSorpanel

  1. Válasszuk ki azt a bizonylattípust.
  2. Adjuk meg azt a dátumot, amelynél korábbra nem lehet bizonylatot rögzíteni vagy módosítani.
  3. Adjuk meg azt a kezdő dátumot, amikortól lehet bizonylatot rögzíteni.
  4. Adjuk meg azt a végső dátumot, amikor még lehet bizonylatot rögzíteni
  5. A Mikortól léptet opció nincs használatban, így bejelölni nem kell. Lehetőséget ad arra, hogy a mai naptól korábbra sohase lehessen bizonylatot rögzíteni, vagyis a Mikortól dátumot lépteti mindig a mai napi dátumra.
  6. Mentsük a megadott adatokat, vagy lépjünk ki mentés nélkül.

 

Zárás beállítása egyszerre több bizonylaton

Csoportosan is végezhetjük a rögzítési időszak beállítását.

Kattintson a Tranzakciók ikonra, és válassza a Zárás egyszerre menüpontot.

RogzitesLezarasa_ZarasEgyszerreMenu

Válasszuk ki azokat a bizonylatokat, melyekre együtt kívánjuk beállítani a rögzítési időszakot.

RogzitesLezarasa_ZarasEgyszerreBizonylatValsztas

  1. Kattintsunk a bizonylatválasztó ikonra.
  2. Jelöljük be a kívánt bizonylatokat.
  3. Mentsük a kijelölést az OK gombra kattintva.

A bizonylatok kiválasztása után adjuk meg a dátumokat, majd mentsük a beállítást az OK gombra kattintva.

RogzitesLezarasa_ZarasEgyszerreDatumok

Mentés után a megadott bizonylatok megjelennek a Rögzítés lezárása ablakban.

RogzitesLezarasa_ZarasEgyszerreEredmeny

 

Zárási beállítás feloldása egy órára

Ha csak rövid időre szeretnénk feloldani a bizonylatot a zárási időszak beállítás alól, válasszuk az egy órára felnyitás lehetőségét.  Egy óra múlva ismét érvényre jut a zárási beállítás.

Először jelöljön ki egy bizonylatot, majd kattintson a Tranzakciók ikonra, és válassza az Egy órára felnyit menüpontot.

RogzitesLezarasa_FelnyitEgyoraraMenu

 

A bizonylatsoron megjelenik a felnyitás időpontja.

RogzitesLezarasa_FelnyitEgyoraraFelirva

 

Ideiglenes felnyitás törlése az egy óra lejárta előtt

Nem kell megvárnunk az egy óra elteltét, magunk is törölhetjük az ideiglenes felnyitást.
Ehhez először jelöljön ki egy bizonylatot, majd kattintson a Tranzakciók ikonra, és válassza a Felnyitás törlése menüpontot.
Ha több bizonylat ideiglenes felnyitását szeretné törölni, válassza a Minden felnyitás törlése menüpontot.

RogzitesLezarasa_FelnyitTorlese

 

    Megnéz   


Kezelő

Az Expanda program használatához be kell jelentkeznünk egy kezelő kiválasztásával. A kezelőket előzőleg fel kell venni. Ezt a Kezelő ablakban tehetjük
Az ablakot a Felügyelet>Hozzáférés>Kezelő menü alatt érjük el.

Kezelo_Menu

 

A menü kiválasztásával az alábbi ablak jelenik meg:

2015-07-14_16h12_53

Az ablakban lehetőségünk van

  • új kezelő vagy csoport felvételére
  • kezelő vagy csoport kiléptetésére
  • kezelő vagy csoport törlésére
  • kezelő jelszavának módosítására
    Megnéz   


Új kezelő felvétele

Új felhasználó felvételéhez az Új sor ikonra kattintsunk vagy nyomjuk meg az Insert billentyűt.

Kezelo_Ablak_UjSor

Adjuk meg a kezelőhöz tartozó adatokat:

Kezelo_UjKezeloPanel

  • TELEP: Válasszuk ki az új felhasználó telephelyét. Ha a cég csak egy telephellyel rendelkezik, válasszuk ki az alapértelmezett telephelyet (CIKK).
  • KÓD: Minden kezelőnek és kezelő csoportnak egyedi kódot kell választani. Az új kezelő felvételekor a program a soron következő kódot beajánlja, amit elfogadhatunk, vagy másik, még nem használt kódot is megadhatunk. A felhasználók kódja 100 – 32.000 számtartomány között választható.
  • NÉV: A kezelő felhasználói nevét kell megadnunk. Ezt a nevet kell majd kiválasztani bejelentkezéskor. Ajánlott, hogy minden felhasználó saját azonosítóval használja a programot.
  • JELSZÓ: A kezelő jelszavát állíthatjuk be. Ajánlott, hogy a felhasználó az első bejelentkezéskor változtassa meg belépési jelszavát. Minden kezelő csak a saját jelszavát tudja megváltoztatni.
  • KEZELŐ CSOPORT: A kezelőket csoportokba sorolhatjuk, mely nagy segítséget jelent a kezelők jogosultságainak beállításához.
  • BESOROLÁS: Jelenleg nem használt paraméter, egyedi funkciók kapcsolhatók ehhez a mezőhöz.
  • BELÉPÉS: A kezelő felvételének dátumát adjuk meg.

Az adatok megadása után kattintsunk a Mentés ikonra, vagy nyomjuk meg az F9 billentyűt.

Kezelo_Ablak_Mentes

    Megnéz