Anyagkönyvelés

Átlagárnál mínusz készlet kezelése

Ha a készlet negatív a bevételezés időpontjában, akkor ezt úgy oldjuk fel, hogy a bevétet korábbra csúsztatjuk könyvelési szempontból addig, amíg a készlet 0 vagy nagyobb.

Bevét korábbra csúsztatás melletti fő érvek:

  • Kiadási sort ne kelljen bontani. (Ha a kiadás oldalról akarnánk kezelni,akkor bontani kellene bizonyos kiadásokat, pl 10 db kiadásakor, ha a készlet 3, akkor 3-at a régiből 7-et az újból kellene kiadni)
  • Az átlagár dátum szerinti érvényességének megőrzése az átlagár algoritmusban (mivel ezzel csak korábbi naptól érvényes az új ár)
    Megnéz   


Átlagárnál a bejövő sztornók kezelése

Az új átlagár modulnál a bejövő sztornók kezelésére több megoldás kínálkozik. Az egyik az ahogy a régebbi modulban kezeltük azaz nem kezeltük. Ennél a megoldásnál a bejövő számla sztornó egyszerű kimozgás és csökkenti az éppen aktuális átlagáron a készletet. Ez jó akkor, ha a hibás bejövő számla értéke nem tér el jelentősen a szokásos beszerzési ártól. Ha az ár jelentősen eltér, akkor viszont jelentősen módosíthatja az átlagárat és a fenti kezelés esetén egy hibásan kiállított bizonylat elrontja a készlet értéket és hatása még sztornózás után is megmarad. Az alábbi számpélda ezt jól szemlélteti:

Fájl:Atlagar bejovo strono.png

mint látható a rosszul számlázott 10 db a készlet értéket elrontja még sztornózás után is. Ezért a sztornó bevétek egy anyagkönyvelési vegyes bizonylatot szülnek mely elvégzi a készlet érték helyesbítést.

Az anyagkönyvelési vegyesbizonylaton cikk szerepel, de darab nem, és érték is megadható rajta. A fenti példában erre a korrekciós tételre -650 forintnak kell kerülni. Ez mint önálló bevétszám könyvelődik, és megváltoztatja az átlagárat. A listáknak a készletérték meghatározásnál az anyagkönyvelési vegyest is figyelembe kell venni. Ha több beérkezés volt közben, akkor a helyes készletérték meghatározás átlagolással a következő módon történik: (rossz beérkezéskori készlet érték+azóta beérkezett összes érték-a rossz bizonylat értéke)/(rossz beérkezéskori készlet+azóta beérkezett összes darab-a rossz bizonylaton szereplő mennyiség) ezen hányados ad egy átlagárat és a rendszer erre korrigál az anyagkönyvelési vegyes bizonylattal.

Problémát jelent továbbá az ELÁBÉ korrekciója is. Amint a fenti példán látható, a hibás átlagáron eladott termék ELÁBÉ-ja természetesen rossz. Erre és a fenti problémára kínálkozik egy egyszerű kézi megoldás. Zárjuk ki az átlagár építésből a hibás bizonylati sort és a sztornóját, végezzünk újra építést és a probléma megszűnik. Ezt a megoldást választók a MEO mezőbe kell hogy beírják mind a bevételi mind a helyesbítő bizonylaton az ‘AKTILT’ szöveget. Az átlagár építő program az ilyen tételeket figyelmen kívül hagyja. Ez megoldja a fent vázolt másik problémát is. Hátránya, hogyha a helyesbítő bizonylat időben máskor jön mint az eredeti, akkor visszamenőleges módosítást hoz létre a készlet értékelésben.

    Megnéz   


Sztornó kezelés átlagár építéskor

A régi V6-os (OKERT táblára épülő) átlagár algoritmus nem foglalkozott a sztornó kezeléssel, vagyis a sztornózásból származó bevételezéseket az aktuális átlagáron árazta a kiadásokkal együtt. Az új algoritmus ezzel szemben minden bevételezést bevétszámmal lát el, és felvesz az AKFEJ táblába. A sztornó kiadások – melyek bevételként jelennek meg – szintén bevétszámot kapnak, és módosítják az átlagárat. A bevételezés mennyisége a sztornó bizonylaton szereplő mennyiség, értéke viszont az eredeti kiadáskor érvényes átlagár lesz, mivel a készletről eredetileg ezen az értéken mozgott le. Az AKSOR táblában ezért ez két sort szül az AKFEJ alá, egy TIPUS=’B’ sort a bevételezett darabbal, mely a sztornó bizonylat sorára hivatkozik, és egy TIPUS=’S’ sort, mely az eredeti bizonylatra hivatkozik, és csak értéket tartalmaz, az akkor érvényes átlagárat. A fejlécben ezenkívül a REGIAKFEJ mezőbe bekerül az eredeti bizonylaton szereplő bevétszám is, mely az átlagár kikeresés alapja volt.

Az átlagár algoritmus napi bontással dolgozik. Ez azt jelenti, hogy egy napon belül az összes bevét megelőzi a kiadásokat, így az egy napon belüli stornóknál a kiadást megelőzné a bevétel, vagyis a stornó előbb lenne, mint az eredeti bizonylat. Ennek elkerülésére a napon belüli sztornózást nem tekintjük sztornónak. Ezt egy előtét programmal oldjuk meg, mely a raktárban, ahol az átlagár algoritmus fut, a BSOR.SZTORNO=’I’ értéket SZTORNO=’X’-re álltja, ha a STOFEJ,STOSOR által hivatkozott bizonylat azonos napra esik az eredeti bizonylattal. A SZTORNO=’X’-es bizonylatokat pedig az átlagár algoritmus nem tekinti bevétnek, így az adott napon érvényes bevétszámot kapja meg a kiadási párjával együtt. Sajnos a tapasztalatok szerint a fenti sztornó kezelés sem volt elégséges, mivel a raktárban ez az átírás még működik, de a számlákon a sztornó mező nem módosítható tetszőlegesen, ráadásul az ejtések miatt a fejlécről automatikusan frissülhet is. Így be kellett vezetni a BSORON az AKSZTORNO nevű mezőt, mely tetszőlegen állítható számlán és raktáron is, és így az aznapi sztornó kezelése is megoldható. –Nazs 2010. április 6., 15:17 (UTC)
    Megnéz   


Átlagár az exPandában

Az új átlagár program nem indítható el a programon belül. Ezt egy külső, általában éjszaka, automatikusan futó, más feladatokat is elvégző ExpaRun nevű program végzi. Ez a külső program beállítható kézi indításra is. Az ExpaRun program egy – a cég számára a helyi beállításokhoz igazodó – anyagkönyvelést indít el, melynek eredménye a következő:

  • Minden beszerzés bevétszámot kap.
  • A bevétszámok alapján felépül egy időfüggő AKFEJ és AKSOR tábla (továbbiakban anyagkönyvelés).
  • A beszerzés értéke bekerül az anyagkönyvelésbe.
  • A beszerzés értékét érintő módosító tételek bekerülnek az anyagkönyvelésbe.
  • Gyártás esetén önköltség számítást végez a program, mely szintén bekerül az anyagkönyvelésbe.
  • Sztornók kezelése, és az anyagkönyvelés módosítása, ha kell.
  • Minden egyéb árumozgás időfüggően, tehát az akkor érvényes beszerzés alapján megkapja a saját bevétszámát.
  • Kompatibilitási okokból a bizonylatokra visszaírt átlagár a bevétszámok alapján
  • Cikktörzsre az utolsó beszerzési ár és utolsó átlagár felírása
A fenti lépések végrehajtása után az anyagkönyvelés listázható. Ennek listázására a beépített forgalmi listákon túl cégfüggő listákat szoktunk beállítani. Ezeken a listákon lekérhető egyrészt az árrés, másrészt a készlet értéke. Az anyagkönyvelési modul közvetlen feladást nem végez a főkönyv felé, csak ha a cég ezt külön kéri.
    Megnéz   


Az átlagár beállítást befolyásoló tényezők

Hogy mit értünk beszerzés alatt egy adott cégen belül, ezt az ügymenet és a cégvezetés döntése is befolyásolhatja. Egy bolti értékesítésnél ez viszonylag egyszerű, mert amit a cég megvásárolt, az a beszerzés, és amit eladott, az csökkenti a készletet. Egy gyártó cégnél ez már komplikáltabb, lévén nem csak beszerzéssel kerül készletre áru, hanem gyártással is. Bizományosi készletek kezelésénél is figyelni kell, hogy a bizományosnak történő kiszállítás még nem készlet csökkentő akció, hanem csak a leszámlázása az, ami csökkenti a készletet. A bizományba kapott cikkek bevételezése szintén nem számítanak beszerzésnek, hanem csak amikor leszámlázásra kerülnek, akkor számítanak beszerzésnek.

 A beszerzés időpontja egyszerű esetben szintén könnyen meghatározható a számla teljesítéséből, de mondjuk egy bizományba kapott áru esetén kicsit komplikáltabb lehet a helyzet. Erre az exPanda saját megoldást használ – az esetleges készlet kezelési hibákból adódó negatív készletek kezelésével összevonva. Ennek leírása lejjebb, az Átlagárnál mínusz készlet kezelése részben található.
A beszerzési érték meghatározása is erősen függhet a cég működésétől. A legegyszerűbb eset az, amikor számlával érkezik az áru, és a számla tartalmazza az összes raktárra terhelendő összeget. Ekkor a számán lévő érték a beszerzési érték. Van azonban olyan eset is, amikor utólagos számlák befolyásolhatják az áru nyilvántartási értéket, átlagárát. Ilyen lehet a fuvar költség, vagy az esetleges utólagos kedvezmény, stb. A gyártásnál az önköltség számítás szintén meg kell hogy előzze a készlet értékelését.
Komoly hibát okozhatnak az algoritmusban a sztornó bejövő számlák. Ezzel két fejezet is foglalkozik az alábbiakban az Sztornó kezelés átlagár építéskor és a Átlagárnál a bejövő sztornók kezelése
    Megnéz