Könyvelési vegyes bizonylat

Könyvelési vegyes bizonylat

A könyvelési vegyes bizonylatot a bizonylattípusok között a vegyes bizonylatoknál találjuk meg.

Fájl:Vegyes-Bizonylatok.png

Fájl:Vegyes-Bizonylatok-Sorok.png

A könyvelés napját adjuk meg a teljesítés dátumának, erre a napra fogja lekönyvelni a bizonylatot a rendszer. A bizonylatszám általában nem szigorúan sorszámozott. A cég jellemzően az maga a cég, önmagára mutat, mert ez egy belső bizonylat, de ettől el lehet térni. Bizonyos rendezések megkövetelik, hogy valamelyik másik partner nevére utaljon, de jellemzően mindig a saját cég nevére készül a vegyes bizonylat.

A bizonylat belsejében, a bizonylatfejen van egy fontos mező, évközi, vagy nyitó, vagy záró.

Az „évközi” az év közben készült bizonylatokat jelöli. A „nyitó bizonylat” az, amelyen az előző év eredményeit, az előző év záró mérlegét hoztuk át.

A főkönyvi kivonatnál és a kartonon is van erre jelölőnégyzet, amivel kiválaszthatjuk, hogy milyen jellegű bizonylatot kérünk, hogy nyitót, évközit, vagy zárót. Sehol máshol nem állíthatunk nyitó, évközi vagy záró minősítést, csak a vegyes bizonylatnál. Le tudjuk választani a nyitót a fenti két listán, ha nem akarjuk, hogy a nyitó bizonylatok látszódjanak, vagy le tudjuk választani a záró bizonylatokat, ha nem akarjuk, hogy a záró bizonylatok látszódjanak. Főleg a zárónál van jelentősége. Az évközi bizonylatokat nagyon ritkán kell leválasztani, de elképzelhető, hogy kíváncsiak vagyunk arra, hogy mit nyitottunk, és ehhez akkor az évközi és a záró bizonylatokat is levesszük. Záró bizonylatok persze csak év vége után vannak, tehát amikor lezártuk az előző évet.

A záró bizonylatok leválasztása a legfontosabb, azért, mert a zárt főkönyv nullát mutat. A záróval lekért lista csak annyi információt ad, hogy jól zártunk-e le, mert ha nem, akkor van benne olyan főkönyvi számla, melynek az egyenlege nem nulla.

A sora nagyon hasonlít a bejövő számla rögzítőhöz, vagy egy pénztárrögzítőhöz, azzal a különbséggel, hogy itt két kontírszám adható meg, a „tartozik” és a „követel” mezőkben. Ez a könyvelési konvencióknak megfelelően van elnevezve. Ezt az összeget a tartozik-ba és a követel-be megadott főkönyvi számlákra fogja könyvelni. A „Leírás” mezőben megadhatjuk, hogy milyen jellegű tételre vonatkozik a feladott összeg.

Fájl:Vegyes-Bizonylatok-SorRogzito.png

A mozgás kötelező mező a rendszerben a könyvelési szempontból. Nem lehet olyan bizonylat, aminek nincs kitöltve a mozgása. Ha nincs kitöltve, akkor az kontírozás szempontjából hibás.

A könyvelési vegyesen is használhatunk olyan mozgásokat, melyeknek meg van adva a kontírozása. Ebben az esetben az automata kontírozó könyveli az adott sort.

 

    Megnéz