Dominós választó ablak

Dominós választó ablak

A dominós választó ablakot számos karbantartó és szinte az összes listázó program használja. Célja, hogy egy törzsállományból több tételt ki lehessen jelölni. Az ablakot leggyakrabban a bizonylat típusok kiválasztásánál használjuk, de cikk csoportra, munkaszámra, cég és cikk minősítésekre, mozgás kiválasztásra is gyakran használt objektum.

Az ábra egy példát mutat a bizonylattípus választásra.

Domino_Ablak

Az ablak baloldalán a törzsállomány tételek láthatók felsorolva, minden tétel előtt egy kis négyzet található, ennek segítségével jelölhetjük meg a tételt. A négyzet után a tétel megnevezése következik, ezután pedig zárójelben a tétel kódja. A választó ablakban nem szükségszerűen jelenik meg minden törzsállománybeli tétel, gyakran csak egy válogatott listát látunk.

Dominó ikonok

Az ablak jobb oldalán dominó ikonokat tartalmazó gombok láthatók. A dominó ikonok funkciójának leírása:

Az összes tétel kijelölése Domino_AzOsszestetelKijelolese Az összes kijelölés törlése Domino-az-osszes-kijeloles-torlese
Az éppen kiválasztott tétel kijelölésének váltása: Domino-az-eppen-kivalasztott-tetel-kijelolesenek-valtasa Az összes tétel kijelölésének megfordítása Domino-Az összes tétel kijelölésének megfordítása
Ugrás a következő kijelölt tételre Domino_UgrasaKovetkezoKijelolesre Ugrás az előző kijelölt tételre Domino_UgrasAzElozoKijelolesre

Tételcsoport kijelölése egyszerre

A funkciójukban hasonló vagy azonos bizonylatoknak a  kódja azonos karakterekkel kezdődik. Például a raktárbizonylatok kódja ‘RA’ kóddal kezdődik, mint pl. RA01, RA02, RA21, stb, a pénztárbizonylatok kódja ‘PT‘ karakterekkel kezdődik, mint pl. PT01, PT02, PT21, stb. Így ha az azonos karakterekkel kezdődő bizonylatokat jelöljük ki, akkor a funkciójukban megegyező bizonylatokat jelöltünk ki.

A következő kijelölésre szolgáló módszerrel azokat a bizonylatokat vagy tételeket jelölhetjük ki egyszerre, melyeknek kódja az első, vagy az első kettő, vagy az első három karaktert tekintve megegyezik, az alábbi képen látható gombok közül a megfelelőt választva.

Domino_KodszerintiKijeloles

Ezzel a módszerrel például ki tudjuk jelölni egyszerre az összes raktárbizonylatot, vagy a raktárbizonylatok egy csoportját. Mielőtt a kívánt számra kattintunk, előbb ki kell jelölnünk egy tételt a listából. A kijelölt tétel kódja alapján választhatjuk ki a bizonylatok kívánt csoportját.

Domino_KetKarakter

Az 1-es gombbal kijelölhető az összes olyan tétel, melynek kódjában az első betű megegyezik az éppen kiválasztott elem kódjának első betűjével.
A 2-es gombbal kijelölhető az összes olyan tétel, melynek kódjában az első két betű megegyezik az éppen kiválasztott elem kódjának első két betűjével.
A 3-as gombbal kijelölhető az összes olyan tétel, melynek kódjában az első három betű megegyezik az éppen kiválasztott elem kódjának első három betűjével.

A listát rendezhetjük a tétel neve vagy kódja szerint, alapértelmezésben kód szerint rendezett.

Domino_Rendezettseg

Az Oszlopok mezőben megadhatjuk, hogy a tételeket hány oszlopban listázza a program. A példában két oszlopban történő megjelenítést választottunk:

Domino_oszlopokszama

 

A Kód kiír kapcsolóval beállíthatjuk, hogy az ablakban megjelenjenek e a tételek kódjai:

Domino_kodkiir

 

A Többet választhat kapcsolóval engedélyezhetjük, hogy egyszerre több tételt tudjunk kijelölni. Ez a kijelölés nem a tétel kiválasztását jelenti, hanem a kijelöléssel azt határozzuk meg, hogy mely tételekre vonatkozzanak a kiválasztások. Amíg csak egy tétel van kijelölve, addig a kiválasztás műveletei az összes tételre vonatkoznak, de ha több tételt jelölünk ki, a kiválasztási műveletek csak a kijelölt tételekre vonatkoznak.

Példaként, ha egy tétel van kiválasztva, akkor az Összes tétel kijelölése dominó ikonra kattintva az ablakban szereplő összes tétel kiválasztásra kerül, ha viszont több tétel van kiválasztva, mint a lejjebb látható ablakban, akkor az Összes tétel kijelölése parancs csak a kijelölt sorokra, tételekre vonatkozik.

Ahogyan a lenti képen látszik, tetszőlegesen jelölhetünk ki tételeket, nem csak egymás mellettieket, hanem egymástól távolabbiakat is.
Az egymás melletti tételeket az egér jobb gombját nyomva tartva jelölhetjük ki, vagy a SHIFT billentyűt nyomva tartva a lefelé mutató nyil billentyűt használva.
A külön álló sorokat úgy jelülhetjük ki, hogy a CTRL billentyű nyomva tartása mellett kattintunk a tételekre.

Domino_TobbetValaszthat

    Megnéz