Automatikus kontírozás működése

Ahhoz hogy az automatikus könyvelést el tudja végezni a program, tudnia kell, hogy az adott bizonylatot milyen főkönyvi számlákra kell könyvelnie. Ha a bizonylat Áfát tartalmaz, tudnia kell, hogy hova kell könyvelnie a bruttó, a nettó összeget, valamint az áfát, és milyen bontásban, melyik könyvelési számlára kell könyvelnie.

A könyvelés beállítása több szintű:

A rendszer kivétel-kezeléssel működik. Ez azt jelenti, hogy az általános könyvelési paramétereket meg kell adnunk, és a speciális eseteket, mint kivételeket adjuk meg. A fenti felsorolás is ezt tükrözi. Tehát az általános szint a bizonylattípus szerinti könyvelés. Az e szinten beállított paraméterek érvényesek minden az adott bizonylattípusban rögzített tételre. Ha ettől el kell térnünk, akkor kivételt adhatunk meg.

Nézzünk erre egy példát:

Ha pl. a belföldi kimenő számla bizonylattípusnál a következő könyvelési paramétereket állítjuk be:

Ezzel a beállítással megoldottuk minden belföldi kimenő számlánk könyvelését.

Azonban ha tárgyi eszközt értékesítünk, más könyvelési beállítást kell alkalmaznunk. Ehhez

Ekkor a rendszer ezt az egy számlát a mozgáskód alapján a bizonylattípusnál beállított paraméterektől eltérően máshova könyveli.

Figyelem! A mozgások nem csak a könyvelést, hanem a logisztikát is vezérlik, így a logisztikát érintő bizonylatoknál, ha új mozgást vesz fel, mindenképp konzultáljon a rendszergazdával, vagy a program értékesítőjével, beállítójával.

A továbbiakban a fent felsorolt beállítási szinteket részletezzük.

 

Legutóbbi cikkek: